Házená Poděbrady

Poděbradská školní liga miniházené 2024 – 1. jarní kolo

V pátek 9. 2. 2024 v 9:00 se projekt Poděbradské školní ligy miniházené za podpory města Poděbrady mohl opět rozjet úvodním jarním kolem již šestého ročníku. To se uskutečnilo v nafukovací hale u ZŠ TGM Poděbrady – Žižkov. Zde bylo možné připravit pro jednotlivá utkání dvě hřiště na miniházenou, za to patří velký dík vedení ZŠ TGM Poděbrady, díky němuž mohlo být první jarní kolo odehráno. Nyní již můžeme konstatovat, že v úvodním kole si tento pro Poděbrady do nedávna neznámý sport v rámci Poděbradské školní ligy miniházené opět vyzkoušelo více než stovka dětí. Do šestého ročníku Poděbradské školní ligy miniházené, ve kterém se poděbradští školáci utkávají ve dvou kategoriích (mladší 1-3 třída a starší 4-5 třída) je přihlášeno celkem 5 základních škol z Poděbrad a okolní.

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady

Základní škola Václava Havla Poděbrady

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady – Žižkov

Základní škola Libice nad Cidlinou

Základní škola Letce Františka Nováka Sokoleč

Házená a Poděbrady. Ještě před nedávnem by toto spojení nebylo možné použít. Nyní je však realita úplně jiná. A to hlavně díky sportovnímu klubu Házená Poděbrady, který na podzim roku 2018 začal s tímto ve světě oblíbeným sportem seznamovat Poděbradské školáky. Projekt „Poděbradská školní liga miniházené“, který právě spolek Házená Poděbrady organizuje, má za úkol seznámit žáky 1. stupně poděbradských a okolních škol se základy házené pro nejmenší tedy miniházené. Házená však není v Poděbradech úplně neznámy sport, protože dle pamětníků byla zde velmi populární „předchůdkyně“ současné Házené, tedy národní házená. Ta se v českých a moravských zemích hraje doposud. Jen pro zajímavost v současné době se v Poděbradech házené aktivně věnuje a Středočeské krajské soutěže hraje více než 130 dívek a chlapců od 7 do 15 let, a nevedou si v nich vůbec špatně.

V samotném pátečním turnaji se opět představila celá řada nových sportování chtivých dětí. U všech malých házenkářů, kromě obrovského nadšení byl vidět velký pokrok v jejich hře, na čemž mají velký podíl školní trenéři, kteří se dětem věnují v rámci hodin tělesné výchovy a kroužků ve škole. K vidění bylo velké množství pěkných akcí jednotlivých týmů, v podobě vstřelených branek či pěkných zákroků brankařů, za které by se nemuseli stydět děti, které se házené věnují aktivně. V úvodním kole výsledky jednotlivých utkání byly pouze evidovány bez používání ukazatele skóre. Zde nutné poznamenat, že tento systém byl u všech zúčastněných týmů velmi pozitivně vnímán, už vzhledem k tomu, že se děti plně věnují hře a vůbec se nestresují sledováním ukazatele skóre. Pro zajímavost v průběhu celého úvodního kola v průběhu 20-ti odehraných utkáních padlo více než 349 branek.

V rámci slavnostního zakončení turnaje bylo vyhlášeno konečné pořadí v obou kategoriích, všechny zúčastněné týmy obdržely pamětní diplom, a jako odměna za účast na turnaji, všichni účastníci obdrželi stejné ceny, za což je nutné poděkovat partnerům Poděbradské školní ligy miniházené společnosti TESCO a společnosti MILKO. Velké poděkování také aktivním hráčkám a hráčům klubu Házená Poděbrady, kteří se velice dobře ujali funkcí rozhodčích.

Konečné pořadí 1. jarního kola:

Kategorie mladší:

  1. ZŠ TGM Poděbrady Žižkov               11 b.
  2. ZŠ Letce Fr. Nováka Sokoleč              8 b.
  3. ZŠ TGM Poděbrady                            7 b.
  4. ZŠ Libice n./C.                                    3 b.
  5. ZŠ Václava Havla  Poděbrady            1 b.

Kategorie starší:

  1. ZŠ TGM Poděbrady Žižkov               10 b.
  2. ZŠ TGM Poděbrady                            9 b.
  3. ZŠ Václava Havla Poděbrady             7 b.
  4. ZŠ Libice n./C.                                    3 b.
  5. ZŠ Letce Fr. Nováka Sokoleč              1 b.

Další kolo Poděbradské školní ligy se uskuteční také v pátek 22. března 2024, kdy zúčastněná družstva budou bojovat o medaile a poháry pro vítěze jednotlivých kategorií.