Házená Poděbrady

Poděbradská školní liga miniházené se opět rozjela 1. podzimním kolem

V pátek 10. 11. 2023 se v  nafukovací hale v Poděbradech na Žižkově uskutečnilo 1. kolo podzimní kolo šestého ročníku Poděbradské školní ligy miniházené. Tentokrát měly děti možnost si zahrát na výsledek, tedy s počítáním skóre. Na konci turnaje byly, pak všem zúčastněným týmům každé kategorie předány diplom s celkovým umístěním a všechny zúčastněné děti obdržely zdravé občerstvení od partnerů soutěže společností Milko, Tesco Kaufland. Nutno poznamenat, že celá akce by nemohla být uspořádána bez finanční podpory města Poděbrady, za což městu Poděbrady moc děkujeme.

Účastníky turnaje byly tentokrát tyto základní školy:

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady

Základní škola Václava Havla Poděbrady

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady – Žižkov

Základní škola Libice nad Cidlinou

Základní škola Letce Františka Nováka Sokoleč

Co je to Poděbradská školní liga miniházené?

               Je dlouhodobou soutěží v současné době 5 základních škol z Poděbrad a okolí v miniházené se zjednodušenými pravidly házené na zmenšeném hřišti (miniházené 4+1). Dlouhodobou soutěží se pro tyto účely rozumí seriál minimálně 4 turnajů (2 turnaje únor – březen, 2 turnaje listopad – prosinec) s účastí všech zúčastněných škol.

               Systém soutěže je stanoven tak, aby všechna školní družstva v průběhu soutěže sehrála stejný počet utkání s ostatními družstvy, nedohodnou-li se zúčastněné školy jinak. Přičemž dlouhodobá tabulka soutěže se nestavuje. Školní družstvo se skládá z libovolného počtu hráčů nebo hráček, nejméně by jich však mělo být 5. Při utkání se hráči mohou libovolně střídat. Na hřišti však jsou vždy pouze 4 hráči a jeden brankář. Družstva mohou být chlapecká, dívčí nebo smíšená. O přípravu školních družstev se starají tzv. Školní trenéři miniházené, kteří jsou metodických vedeni kvalifikovaným trenérem házené z místního sportovního klubu, který je garantem celého projektu Českého svazu házené školní ligy miniházené.

První podzimní kolo 6. ročníku Poděbradské školní ligy miniházené se moc vydařilo. Na všech více než 120 zúčastněných dětech byl opět vidět obrovský pokrok ve všech herních dovednostech a hlavně neskutečný zápal do hry. Organizátoři musí konstatovat, že házená se na poděbradských školách u dětí těší velké obliby, což je zná také na značném nárůstu dětské členské základny v klubu házená Poděbrady. Co se týče tak „důležitých“ statistik, jen pro zajímavost v průběhu celého turnaje padlo úctyhodných 270 branek.

Vítězi v kategorii starších 4-5. tříd se stali žáci ZŠ Václava Havla Poděbrady, nutno poznamenat, že to neměli vůbec lehké, když o celkovém jejich vítězství rozhodl až lepší vzájemný zápas. Na druhém místě skončili „domácí“ žáci ZŠ TGM Žižkov. Vůbec se opět neztratily děti ZŠ Sokoleč, kteří si odvezly krásné třetí místo. Čtvrté místo a to pouze o jediný bod v kategorii starších získaly děti ze školy ZŠ TGM Poděbrady 1, které si turnaj také moc užili. Na pátém místě turnaj zakončily žáci ZŠ Libice nad Cidlinou a šestém druhý tým ZŠ TGM Poděbrady 2. V kategorii mladších 1-3. tříd v tomto kole PŠL zvítězily děti ZŠ TGM Poděbrady – Žižkov, které doprovodili na pomyslných stupních vítězů druzí žáci ZŠ Letce Fr. Nováka Sokoleč místo a třetí děti ze ZŠ Libice nad Cidlinou, pro které to byla letos premiéra. Na čtvrté místě v této kategorii skončili holky a kluci ze ZŠ Václava Havla a pátí tentokrát byly děti ze ZŠ TGM Poděbrady.

Projekt Českého svazu házené a klubu Házená Poděbrady – Poděbradská školní liga se uskutečňuje za finanční podpory města Poděbrady a poskytnutím zdravého občerstvení od společností TESCO, MILKO a Kaufland.

Další již druhé podzimní kolo na poděbradské školáky čeká hned za necelý měsíc v pátek 10. prosince 2023 na stejném místě.