Házená Poděbrady

Poděbradské dívky získaly první historický bod

V sobotu 3. prosince 2022 vyrazil tým žákyň poděbradského házenkářského klubu k poslednímu turnaji podzimní části Středočeské ligy starších žákyň do Mělníka. V místní nafukovací hale školy IŠST měly možnost odehrát celkem čtyři utkání, když soupeřkami jim byly již tradičně týmy Házená Mělník, Spartak Příbram, Sokol Bělá pod Bezdězem a Sparta Kutná Hora. Na turnaj byla nominována šestnáctičlenná sestava, když pouze brankářka Eliška Braunsteinová se nemohla kvůli nemoci zúčastnit.

Na začátek se sluší připomenout, že tým poděbradský dívek je opravdový nováčkem soutěže a to vzhledem k věkovému deficitu, a také zkušenostem, když v průběhu této soutěže poděbradské dívky nastupují proti již velice zkušeným protivnicím. Proto hlavním cílem pro tuto sezónu je a bude získávání tolik potřebných zkušeností, učit se novým věcem a v praxi vyzkoušet házenkářské dovednosti, které získávají při tréninku. Nicméně již nyní platí, že díky tomu, je v každém turnaji znát postupné zlepšování celého týmu. Opravdovým bonusem tohoto družstva dívek je také vytvoření tolik potřebného týmového ducha, který v tomto družstvu dívek opravdu funguje.  

V prvním utkání narazily Poděbradské házenkářky na nejlepší tým dlouhodobé soutěže, tedy domácí tým Házená Mělník. Ten předvedl svou tradiční hru, které zatím vzhledem k výše uvedeným skutečnostem nemůžeme konkurovat, nicméně již v tomto utkání byl vidět na poděbradských dívkách posun ve všech herních dovednostech.

Dívky Spartaku Příbram, které byly druhým soupeřem na turnaji, také dokázaly využít svých zkušeností a již lépe zvládnutých herních dovedností, nicméně poděbradské házenkářky se jim v tomto utkání v tomto utkání vyrovnávaly zejména v obranné činnosti, což mělo za následek obdržených pouze čtrnácti branek a konečné skóre 4:14 ve prospěch Příbrami.

Také třetí utkání turnaje s týmem Bělé pod Bezdězem mělo pro poděbradské dívky podobný ráz jako úvodní utkání, když musely, čelil velkým zkušenostem a fyzické převaze soupeřek. I zde platí, že díky takovým utkáním se můžou poděbradské házenkářky postupně zlepšovat a získávat tolik potřebné herní zkušenosti.

V posledním utkání turnaje, ale také podzimní části Středočeské ligy starších žákyň, narazily Poděbraďáčky na družstvo Sparta Kutná Hora, která disponuje vedle starších a již zkušených hráček, také hráčkami, které mají podobné zkušenosti jako poděbradské házenkářky. Těm v tomto utkání dal progresivní trenér Sparty Kutná Hora. Právě proto bylo skóre v průběhu tohoto utkání velice vyrovnané, i když Poděbradské dívky byly stále o jednu až dvě branky napřed, což byl i průběžný výsledek na konci prvního poločasu. V průběhu toho druhého, přeci jen kutnohorské házenkářky, i díky větší rotaci zkušenějších hráček hru i stav vyrovnaly, nicméně na více než konečný nerozhodný výsledek jim to již nestačilo. Pro poděbradské házenkářky to znamenalo jediné, a sice že získaly opravdu první historický bod pro klub Házená Poděbrady v oficiální dívčí soutěži!!!!

V brance velice potěšila svými zákroky brankařka Jana Pýchová, která vzhledem k onemocnění Elišky Braunsteinové, musela všechny utkání odchytat sama a tým určitě podržela. Z čeho mají trenéři velkou radost, je fakt, že v útočné fázi se střelecky dokázala prosadit hned devítka poděbradských házenkářek, nejvíce Anežka Thérová s osmi brankami, dále Eliška Teperová (3), Eliška Farkačová (2), po jedné brance vstřelily Andrea Brožová, Luisa Kociánová, Nela Helekalová, Lucie Brožová, Elena Káninská a Aneta Navrátilová. Dále do jednotlivých utkání zasáhly a předvedly své doposud získané házenkářské dovednosti Tereza Pospíšilová, Anna Mrázová, Adriana Skokanová, Michaela Šmídová, Kristýna Baumgartnerová a Barbora Kosinová.

Závěrem je také nutné poděkovat fandícím rodičům a dalším fanouškům, kteří v průběhu jednotlivých utkání vytvořili dívkám opravdu domácí kulisu.

Celý turnaj lze hodnotit pouze pozitivně, vzhledem postupnému hernímu růstu a získávání zápasových zkušeností a také týmovému a kamarádskému přístupu celého poděbradského družstva. Dívky mají v rámci této soutěže možnost získat tolik potřebné zkušenosti, které se jim v budoucnu určitě budou hodit, nutno dodat, že to budou mít v této sezóně opravdu těžké. Co dodat – NEVER GIVE UP!!! – Nikdy se nevzdávej. Všem poděbradským házenkářkám a děkujeme za reprezentaci našeho klubu. Další turnaj sehrají poděbradské házenkářky na „domácí“ palubovce v Nymburce v hale COOP 14. ledna 2023, kde dvou domácím týmům budou soupeřkami LIONS Hostivice, Házená Mělník a Sokol Bělá p. B.

Tréninkové a zápasové vybavení dívčího týmu klubu Házená Poděbrady bylo v roce 2022 pořízeno za podpory NADACE ČEZ