Házená Poděbrady

Poděbradské starší žákyně odehrály zatím nejlepší turnaj v mistrovské soutěži – přivezli 3 body ze Sedlčan

V sobotu 20. dubna pokračoval tým starších žákyň poděbradského házenkářského klubu již 3. kolem jarní části Středočeské ligy starších žákyň, když zajížděl do nejvzdálenějšího místa soutěže, do Sedlčan. Samotná soutěž – Středočeská liga starších žákyň má pro letošní sezónu celkem šest účastníků, když vedle Házené Poděbrady se ligy dále účastní dívčí týmy Sparty Kutná Hora, Sokola Bělá p. B, Spartaku Příbram, Házené Mělník a premiérově také družstvo Lions Hostivice.

V Sedlčanské sportovní hale měly Poděbradské dívky v chladné sobotním odpoledni možnost odehrát celkem dvě utkání, když soupeřkami jim byly již tradičně týmy Lions Hostivice a Sokol Bělá pod Bezdězem, tedy družstva, která historicky vždy byla nad síly poděbradských žákyň. Na turnaj byla nominována dvanáctičlenná sestava, když z různých důvodů se turnaje nemohlo zúčastnit kvarteto Andrea Brožová, Lucie Brožová, Elena Káninská a Luisa Kociánová. Tým však byl naladěn na vzestup výsledků v průběhu jarní soutěže, kdy se mu daří již hrát velice vyrovnaná utkání se všemi soupeřkami v soutěži.

Na začátek se sluší připomenout, že tým poděbradský starších žákyň je v průběhu své druhé sezóny, již ne úplným nováčkem, když v průběhu této soutěže poděbradské dívky nastupují proti již velice zkušeným protivnicím. Proto hlavním cílem pro tuto sezónu je a bude opět získávání tolik potřebných zkušeností, učit se novým věcem a v praxi vyzkoušet házenkářské dovednosti, které získávají při tréninku. Dalším dílčím cílem je pokusit se získat jednotlivá vítězství v oficiální mistrovské soutěži, což už se jim podařilo několikrát.

V prvním utkání narazily Poděbradské házenkářky na tým, se kterým v této sezóně vždy prohrály vysokým rozdílem a který se prezentuje velice rychlou házenou a aktivní obranou, tedy družstvo Lions Hostivice. Do utkání vlétly poděbradské hráčky jako uragán a velmi agresivní a rychlou hrou si brzy vytvořily velice slibný náskok. Což bylo znásobeno také kvalitní obranou, kterou ještě velmi často podporovala v brance výborně chytající Jana Pýchová. První poločas skončil rozdílem pěti branek ve prospěch poděbradských hráček 14:9, když o branky se postarala hned osmička hráček, nejvíce s pěti brankami duo Adriana Skokanová a Barbora Kosinová. Druhý poločas byl přeci jen více v režii hostivických lvic, které se svoji aktivní hrou snažily utkání zdramatizovat. To se jim také povedlo, nicméně ani jednou se v průběhu druhého poločasu nedostaly do vedení, když v závěru utkání vždy snižovat na rozdíl jediné branky. Konečny výsledek 24:23 pro poděbradské dívky znamenal velkou radost celého týmu a také velkého počtu fanoušků na tribuně.

Dívky Sokola Bělá p. B, které byly druhým soupeřem na turnaji, také chtěly využít svých větších zkušeností a již lépe zvládnutých herních dovedností, nicméně poděbradské házenkářky se jim v tomto utkání oproti předchozím zápasů stále více vyrovnávají a to zejména v útočné činnosti. Průběh tohoto utkání byl velice podobný zápasu s Lions Hostivice, i když skóre se v první poločase přelévalo jako na houpačce, nakonec poděbradské dívky dokázaly první polovinu utkání ovládnout rozdílem pět branek, 15:10. Také druhý poločas se nesl v podobném duchu, tedy mohutného dotahování skoré v podání bělských dívek, ty se však na lepší než remízový stav v průběhu celého utkání nedostaly. Tomu odpovídal i konečny stav 23:23, a zisk dalšího bodu do ligové tabulky a co víc historicky první získaný bod s tímto soupeřem. Také v tomto utkání se dokázala prosadit hned sedm poděbradských hráček, nejvíce s třinácti brankami Anežka Thérová.

V průběhu turnaje v  brance opět velice tým podržela brankařka Jana Pýchová, které opět kryla několik sedmimetrových hodů. Z čeho mají trenéři velkou radost, je fakt, že v útočné fázi se střelecky dokázalo prosadit hned devět poděbradských házenkářek. Nejvíce Anežka Thérová s šestnácti brankami, dále Adriana Skokanová (7), Barbora Kosinová (5), Eliška Farkačová (5), Tereza Pospíšilová (4), Nela Helekalová (3), Eliška Teperová (3), Aneta Navrátilová (3) a jednu branku vstřelila Anna Mrázová. Dále do utkání zasáhly Kristýna Baumgartnerová a Tereza Bartová, které byly velice platné zejména v obranné fázi hry. Výsledky dnešních utkání jsou důležitou vzpruhou do další práce celého týmu.

Závěrem je také nutné poděkovat fandícím rodičům a dalším fanouškům, kteří v průběhu jednotlivých utkání vytvořili dívkám opravdu domácí kulisu.

Celý turnaj lze hodnotit pouze pozitivně, vzhledem postupnému hernímu růstu a získávání zápasových zkušeností a také dalšímu zaslouženému vítězství v oficiální soutěži. Dívky mají v rámci této soutěže možnost získat tolik potřebné zkušenosti, které se jim v budoucnu určitě budou hodit. Co dodat – NEVER GIVE UP!!! – Nikdy se nevzdávej. Všem poděbradským házenkářkám a děkujeme za reprezentaci našeho klubu.

Další turnaj sehrají poděbradské házenkářky v rámci dalšího kola Středočeské ligy 5. května 2024 na domácím hřišti TGM město, kde jim budou soupeřkami družstva Házená Mělník, Sparta Kutná Hora a Spartak Příbram.