Házená Poděbrady

Poděbradské starší žákyně odehrály zatím nejlepší turnaj v mistrovské soutěži

V sobotu 4. listopadu pokračoval tým starších žákyň poděbradského házenkářského klubu již 4. kolem podzimní části Středočeské ligy starších žákyň, když zajížděl do nejvzdálenějšího místo soutěže, do Sedlčan. Samotná soutěž – Středočeská liga starších žákyň má pro letošní sezónu celkem šest účastníků, když vedle Házené Poděbrady se ligy dále účastní dívčí týmy Sparty Kutná Hora, Sokola Bělá p. B, Spartaku Příbram, Házené Mělník a premiérově také družstvo Lions Hostivice.

V Sedlčanské sportovní hale měly Poděbradské dívky možnost odehrát celkem tři utkání, když soupeřkami jim byly již tradičně týmy Sparta Kutná Hora, Sokol Bělá pod Bezdězem a Házená Mělník. Na turnaj byla nominována dvanáctičlenná sestava, když z různých důvodů se turnaje nemohlo zúčastnit duo Tereza Pospíšilová, Luisa Kociánová. Tým byl ještě doplněn o jedinou mladší žákyni (Barbora Kosinová), které však s tímto týmem absolvovala celou loňskou sezónu. Na okraj nutno poznamenat, Bára patří mezi nejlepší střelkyně týmu starších žákyň v probíhající sezóně.

Na začátek se sluší připomenout, že tým poděbradský starších žákyň je na prahu své druhé sezóny, již ne úplným nováčkem, když v průběhu této soutěže budou poděbradské dívky nastupovat proti již velice zkušeným protivnicím. Proto hlavním cílem pro tuto sezónu je a bude opět získávání tolik potřebných zkušeností, učit se novým věcem a v praxi vyzkoušet házenkářské dovednosti, které získávají při tréninku. Dalším dílčím cílem je pokusit se získat jednotlivá vítězství v oficiální mistrovské soutěži, což už se jim podařilo v úvodním utkání celé soutěže s družstvem Házená Mělník. Tento tým na poděbradská děvčata čekal také na závěr tohoto turnaje.

V prvním utkání narazily Poděbradské házenkářky na zatím vedoucí tým soutěže, tedy družstvo Sparty Kutná Hora. Nutno poznamenat, že v prvním měření sil vyznělo jasně ve prospěch Kutné Hory. Také v tomto utkání měly navrch Kutnohorské hráčky, když v průběhu celého utkání si udržovaly bezpečný náskok, který postupně navyšovaly na konečných 12:24. Poděbradské zaslouží pochvalu postupné zlepšování obranné fáze hry, nicméně je pro lepší výsledek musí mrzet celkem hned 14 neproměněných jasných brankových příležitostí.

Dívky Sokola Bělá p. B, které byly druhým soupeřem na turnaji, také dokázaly využít svých zkušeností a již lépe zvládnutých herních dovedností, nicméně poděbradské házenkářky se jim v tomto utkání oproti minulé sezóně více vyrovnávaly zejména v útočné činnosti, což mělo za následek vstřelení celkem 16 branek a konečné skóre 16:23 ve prospěch Bělé. I zde platí, že díky takovým utkáním se můžou poděbradské házenkářky postupně zlepšovat a získávat tolik potřebné herní zkušenosti. V tomto utkání musí Poděbradské starší žákyně mrzet nezvládnutý úvod utkání, kdy soupeřky rychle utekly na rozdíl pěti až sedmi branek. Poté se však hrálo velmi vyrovnané utkání, což zejména v druhém poločase podpořila svými zákroky brankařka Jana Pýchová.

V posledním utkání turnaje narazily Poděbraďáčky na nejlepší tým loňského ročníku soutěže, tedy družstvo Házená Mělník, který již hned v úvodním utkání sezóny dokázaly porazit. Nutno poznamenat, že také v tomto utkání chtěly Poděbradské žákyně uspět. Hned od začátku utkání tomu šly všechny svěřenkyně trenéra Tomáše Vejvara naproti, když zejména díky velice dobré obraně, která byla podpořena zákroky brankařky, získaly potřebný náskok. Poločas vyzněl v poměru 8:3 ve prospěch Poděbradských dívek. Také ve druhém poločase se obraz hry nezměnil, navíc se Poděbradským házenkářkám začalo mnohem víc dařit v útočné fázi hry, což znamenalo konečný výsledek 20:6 a druhé vítězství sezóny. Všichni pevně věří, že nebude v této soutěži poslední.

V průběhu turnaje se v  brance nejvíce objevovala brankařka Jana Pýchová, které kryla záda Šárka Stará. Janu je nutno pochválit za výkon zejména v posledním utkání s Mělníkem. Z čeho mají trenéři velkou radost, je fakt, že v útočné fázi se střelecky dokázalo prosadit hned deset poděbradských házenkářek, tedy všechny hráčky v poli dokázaly vstřelit alespoň jednu branku. Nejvíce Anežka Thérová s dvanácti brankami, dále Adriana Skokanová (11), Barbora Kosinová (3), Lucie Brožová (4), Andrea Brožová (3), Tereza Bártová (3), Eliška Farkačová (2), Eliška Teperová (2) a po jedné brance vstřelily Nela Helekalová a Aneta Navrátilová. Velice pozitivní je také fakt, že se celý tým dokáže dostat do jasným brankových příležitostí, a pokud následně vylepší i střeleckou úspěšnost, nebude dnešní vítězné utkání poslední.

Závěrem je také nutné poděkovat fandícím rodičům a dalším fanouškům, kteří v průběhu jednotlivých utkání vytvořili dívkám opravdu domácí kulisu.

Celý turnaj lze hodnotit pouze pozitivně, vzhledem postupnému hernímu růstu a získávání zápasových zkušeností a také dalšímu zaslouženému vítězství v oficiální soutěži. Dívky mají v rámci této soutěže možnost získat tolik potřebné zkušenosti, které se jim v budoucnu určitě budou hodit. Co dodat – NEVER GIVE UP!!! – Nikdy se nevzdávej. Všem poděbradským házenkářkám a děkujeme za reprezentaci našeho klubu. Další turnaj sehrají poděbradské házenkářky v rámci dalšího kola Středočeské ligy 26. listopadu 2023 v Mělníce, kde jim budou soupeřkami opět Házená Mělník, Sparta Kutná Hora a Sokol Bělá p. B.