Házená Poděbrady

Poděbradské starší žákyně slaví historicky první vítězství v mistrovské soutěži

V neděli 17. září zahájil svoji druhou sezónu také tým starších žákyň poděbradského házenkářského klubu, když pořádal úvodní kolo podzimní části Středočeské ligy starších žákyň. Samotná soutěž – Středočeská liga starších žákyň má pro letošní sezónu celkem šest účastníků, když vedle Házené Poděbrady se ligy dále účastní dívčí týmy Sparty Kutná Hora, Sokola Bělá p. B, Spartaku Příbram, Házené Mělník a premiérově také družstvo Lions Hostivice.

Na nově otevřeném venkovním hřišti sportovního areálu Ostende v úporném vedru měly možnost odehrát celkem tři utkání, když soupeřkami jim byly již tradičně týmy Házená Mělník, Sokol Bělá pod Bezdězem a Sparta Kutná Hora. Na turnaj byla nominována třináctičlenná sestava, když z různých důvodů se turnaje nemohlo zúčastnit trio Adriana Skokanová, Luisa Kociánová a Michaela Šmídová. Do tohoto turnaje byla nominována zatím pouze jedna nová členka týmy starších žákyň (Šárka Stará), které tak mohla v brance začít získávat tolik potřebné zápasové zkušenosti. Tým byl ještě doplněn o trojici mladších žákyň (Barbora Kosinová, Anna Mrázová a Elena Káninská), které však s tímto týmem absolvovaly celou loňskou sezónu.

Na začátek se sluší připomenout, že tým poděbradský starších žákyň je na prahu své druhé sezóny, již ne úplným nováčkem, když v průběhu této soutěže budou poděbradské dívky nastupovat proti již velice zkušeným protivnicím. Proto hlavním cílem pro tuto sezónu je a bude opět získávání tolik potřebných zkušeností, učit se novým věcem a v praxi vyzkoušet házenkářské dovednosti, které získávají při tréninku. Dalším dílčím cílem je pokusit se získat první vítězství v oficiální mistrovské soutěži, na které zatím děvčata tohoto družstva nedosáhla.

V prvním utkání narazily Poděbradské házenkářky na nejlepší tým loňského ročníku soutěže, tedy družstvo Házená Mělník. Nutno poznamenat, že v tomto družstvu došlo k hráčské obměně, nicméně v úvodu utkání to nebylo vůbec znát, když ještě v 8 min. byl stav 0:4 v poděbradský neprospěch. Následně zásluhou pěti branek v řadě trojice Anežka Thérová, Elena Káninská a Barbora Kosinová byl v 15 min stav 5:4. I nadále se skóre přelévalo jako „na houpačce“ a mělnické dívky v 1 min druhého poločasu opět vedly a to v poměru 5:8. Poté však opět přišla šesti gólová šnůra poděbradských starších žákyň, což v 9 min druhého poločasu znamenalo trochu výraznější vedení pro Poděbrady 11:8. V tuto chvíli se gólově prosadily dvakrát Anežka Thérová a Elena Káninská a po jedné brance vstřelily Eliška Farkačová a Lucie Brožová. Ta se následně gólově prosadila ještě třikrát a i díky další brance Anežky Thérové a Terezy Pospíšilové byl stav 3 min před koncem utkání 16:9 ve prospěch Poděbradských dívek. Do konce utkání došlo již pouze ke „kosmetické“ úpravě na konečný výsledek 18:11 pro Poděbrady. Pro poděbradské házenkářky to znamená jediné, a sice že získaly opravdu první historické vítězství pro klub Házená Poděbrady v oficiální dívčí soutěži!!!! Všichni pevně věří, že nebude v této soutěži poslední.

Dívky Sokola Bělá p. B, které byly druhým soupeřem na turnaji, také dokázaly využít svých zkušeností a již lépe zvládnutých herních dovedností, nicméně poděbradské házenkářky se jim v tomto utkání oproti minulé sezóně více vyrovnávaly zejména v útočné činnosti, což mělo za následek vstřelení celkem 17 branek a konečné skóre 17:28 ve prospěch Bělé. I zde platí, že díky takovým utkáním se můžou poděbradské házenkářky postupně zlepšovat a získávat tolik potřebné herní zkušenosti.

V posledním utkání turnaje narazily Poděbraďáčky na družstvo Sparta Kutná Hora, která disponuje vedle starších a již zkušených hráček, také hráčkami, které mají podobné zkušenosti jako poděbradské házenkářky. V tomto utkání se poděbradské dívky držely pouze do 16 min 1. poločasu, kdy byl stav utkání 10:6 v prospěch kutnohorských. Následně se novým formátem soutěže (nový ročník se hraje 2×20 min oproti loňskému 2×15 mim) a opravdu velkým teplem mnohem lépe vyrovnaly soupeřky z Kutné Hora a zaslouženě zvítězily v poměru 31:14.

V průběhu turnaje se v domácí brance nejvíce objevovala brankařka Jana Pýchová, které kryla záda premiérově nová hráčka týmu Šárka Stará, pro kterou to byly první minuty v brance Poděbradského týmu. Z čeho mají trenéři velkou radost, je fakt, že v útočné fázi se střelecky dokázala prosadit hned devítka poděbradských házenkářek, nejvíce Anežka Thérová s jednadvaceti brankami, dále Eliška Farkačová (7), Tereza Pospíšilová (6), Elena Káninská (4), Lucie Brožová (4), Barbora Kosinová (3), Aneta Navrátilová (2) a po jedné brance vstřelily Nela Helekalová a Anna Mrázová. Dále do jednotlivých utkání zasáhly a předvedly své doposud získané házenkářské dovednosti Eliška Teperová a Andrea Brožová.

Závěrem je také nutné poděkovat fandícím rodičům a dalším fanouškům, kteří v průběhu jednotlivých utkání vytvořili dívkám opravdu domácí kulisu.

Celý turnaj lze hodnotit pouze pozitivně, vzhledem postupnému hernímu růstu a získávání zápasových zkušeností a také zaslouženému prvnímu vítězství v oficiální soutěži. Dívky mají v rámci této soutěže možnost získat tolik potřebné zkušenosti, které se jim v budoucnu určitě budou hodit. Co dodat – NEVER GIVE UP!!! – Nikdy se nevzdávej. Všem poděbradským házenkářkám a děkujeme za reprezentaci našeho klubu. Další turnaj sehrají poděbradské házenkářky v rámci dalšího kola Středočeské ligy 30. září 2023 v Bělé p. Bezdězem, kde jim budou soupeřkami LIONS Hostivice a Spartak Příbram.