Házená Poděbrady

Poděbradské starší žákyně v dalším kole Středočeské ligy zazářily v Hostivicích

V sobotu 25. května pokračoval tým starších žákyň poděbradského házenkářského klubu již 3. kolem jarní části Středočeské ligy starších žákyň, když zajížděl na západní okraj Prahy, do Hostivic. Zde měly možnost ve stejný den stejně jako Poděbradští starší žáci poměřit své síly s družstvy Házená Mělník a Lions Hostivice. Navíc je čekalo ještě třetí utkání s vedoucím týmem soutěže Spartakem Příbram. Samotná soutěž – Středočeská liga starších žákyň má pro letošní sezónu celkem šest účastníků, když vedle Házené Poděbrady se ligy dále účastní dívčí týmy Sparty Kutná Hora, Sokola Bělá p. B, Spartaku Příbram, Házené Mělník a premiérově také družstvo Lions Hostivice.

Na turnaj byla nominována jedenáctičlenná sestava, když z různých důvodů se turnaje nemohla zúčastnit pětice Adriana Skokanová, Andrea Brožová, Lucie Brožová, Tereza Bártová a Luisa Kociánová. Tým však byl opět naladěn na vzestupnou tendenci výsledků v průběhu jarní soutěže, kdy se mu jednak daří střelecky a již pravidelně dokáže hrát velice vyrovnaná utkání se všemi soupeřkami v soutěži.

Na začátek se sluší připomenout, že tým poděbradský starších žákyň je v průběhu své druhé sezóny, již ne úplným nováčkem, když v průběhu této soutěže poděbradské dívky nastupují proti již velice zkušeným protivnicím. Proto hlavním cílem pro tuto sezónu je a bude opět získávání tolik potřebných zkušeností, učit se novým věcem a v praxi vyzkoušet házenkářské dovednosti, které získávají při tréninku. Dalším dílčím cílem je pokusit se získat jednotlivá vítězství v oficiální mistrovské soutěži, což už se jim podařilo několikrát.

V prvním utkání turnaje narazily Poděbradské házenkářky na tým, se kterým v této sezóně prohrály pouze jednou a to na jeho hřišti a který se prezentuje velice rychlou házenou a aktivní obranou, tedy družstvo Házená Mělník. Poslední měření sil s tímto soupeřem, které se před třemi týdny odehrálo v Poděbradech, bylo až úplného závěru velice vyrovnané se šťastnějším koncem pro poděbradské dívky. Také toto utkání mělo velice vyrovnaný průběh, když oba soupeři se střídali ve vedení a stav v poločase byl vyrovnaný 15:15. Druhý poločas se ve stejném duchu nesl až do jeho 13-té minuty, když poděbradské hráčky zlepšily obranu a šnůrou pěti branek za sebou rozhodly zápas ve svůj prospěch. Konečny výsledek 27:23 pro poděbradské dívky, znamenal velkou radost celého týmu a také velkého počtu fanoušků na tribuně.

Dívky domácího LIONS, které byly druhým soupeřem na turnaji, také chtěly využít již lépe zvládnutých herních dovedností, nicméně poděbradské házenkářky se jim v tomto utkání oproti předchozím zápasů stále více vyrovnávají a to zejména v útočné činnosti. Průběh tohoto utkání byl velice podobný zápasu s Mělníkem, i když skóre se v první poločase přelévalo jako na houpačce, nakonec poděbradské dívky dokázaly první polovinu utkání ovládnout rozdílem jediné branky, 15:14. To druhý poločas se nesl pod taktovkou Poděbradských starších žákyň, když si na jeho začátku dokázaly získat náskok pěti a osmi branek, což bylo zapříčiněno zejména zlepšenou hrou obrany v čele s brankařkou Janou Pýchovou. Také v útočné fázi byl poděbradské hráčky velice efektivní.  Tomu odpovídal i konečny stav 31:26, a zisk dalšího vítezství do ligové tabulky. V tomto utkání se dokázalo prosadit hned osm poděbradských hráček, nejvíce se sedmi brankami Nela Helekalová.

Ve třetím utkání turnaje narazily Poděbraďáčky na družstvo Spartaku Příbram, které disponuje vedle starších a již zkušených hráček, také hráčkami, které mají podobné zkušenosti jako poděbradské házenkářky. Dále je nutné připomenout, že tento tým vede tabulku Středočeské ligy starších žákyň. V tomto utkání Poděbradské dívky chtěly navázat na poslední podzimní soutěžním utkání, kdy tento tým jasně porazily. Zde je nutné poznamenat, že soupeři tenkrát chyběly dvě klíčové hráčky, což nebyl případ tohoto utkání. V samotném utkání soupeř začal mnohem lépe, když místy vedl o více než deset branek, a na poděbradských byla velice znát únava z předešlých dvou utkání. Nicméně Poděbradské starší žákyně zabraly a utkání ve druhém poločase herně vyrovnaly. Na konci utkání, však přeci jen potvrdily roli favoritek a vedoucího tým celé soutěže, hráčky Spartaku. Utkání se určitě muselo líbit velkému počtu fanoušku z řad rodičů a fanoušků poděbradských dívek. Konečný výsledek v poměru 26:18 ve prospěch Příbrami.

V průběhu turnaje v  brance opět velice tým podržela brankařka Jana Pýchová, které opět kryla několik sedmimetrových hodů. Z čeho mají trenéři velkou radost, je fakt, že v útočné fázi se střelecky dokázalo prosadit hned devět poděbradských házenkářek. Nejvíce Nela Helekalová s čtrnácti brankami, dále Anežka Thérová (12), Barbora Kosinová (11), Eliška Farkačová (10), Eliška Teperová (8), Elena Káninská (8), Aneta Navrátilová (7), Kristýna Baumgartnerová (4) a Tereza Pospíšilová (2). Dále do utkání zasáhla Anna Mrázová, které byla velice platná zejména v obranné fázi hry. Výsledky dnešních utkání jsou další důležitou vzpruhou do další práce celého týmu.

Závěrem je také nutné poděkovat fandícím rodičům a dalším fanouškům, kteří v průběhu jednotlivých utkání vytvořili dívkám opravdu domácí kulisu.

Celý turnaj lze hodnotit pouze pozitivně, vzhledem postupnému hernímu růstu a získávání zápasových zkušeností a také dalším zaslouženým vítězstvím v oficiální soutěži. Dívky mají v rámci této soutěže možnost získat tolik potřebné zkušenosti, které se jim v budoucnu určitě budou hodit. Co dodat – NEVER GIVE UP!!! – Nikdy se nevzdávej.

Všem poděbradským házenkářkám a děkujeme za reprezentaci našeho klubu. Další turnaj sehrají poděbradské házenkářky v rámci závěrečného kola Středočeské ligy 8. června 2024 v Mělníce, kde jim budou soupeřkami družstva Kutné Hory a Bělé p/B.