Házená Poděbrady

Poděbradské starší žákyně zahájily jarní část středočeské ligy úspěšně

V sobotu 16. března 2024 jako první ze všech kategorií zahájil jarní část sezóny tým starších žákyň poděbradského házenkářského klubu, když zajížděl k prvnímu kolu Středočeské ligy starších žákyň do Bělé p. Bezdězem. Samotná soutěž – Středočeská liga starších žákyň má pro letošní sezónu celkem šest účastníků, když vedle Házené Poděbrady se ligy dále účastní dívčí týmy Sparty Kutná Hora, Sokola Bělá p. B, Spartaku Příbram, Házené Mělník a družstvo LIONS Hostivice.

V místní útulné hale měly možnost tentokrát odehrát celkem tři utkání (hraná 2 x 20min), když soupeřkami jim byly týmy LIONS Hostivice, Spartaku Příbram a Házené Mělník. Poděbradské starší žačky chtěly v rámci tohoto turnaje navázat na velmi povedený přípravný turnaj v Turnově, kde odehrály proti těžkým soupeřkám velice zdařilá utkání. Na turnaj byla nominována pouze desetičlenná sestava, když z různých důvodů se turnaje nemohla zúčastnit šestice Adriana Skokanová, Andrea Brožová, Eliška Teperová, Tereza Bártová a Anna Mrázová a Jana Ludmila Pýchová, která jakož to brankařka byla v posledních utkáních pro tým velkou oporou. Hned před začátkem turnaje musel trenér určit hráčku, která jí nahradí a měl v celku šťastnou ruku, když do branky do všech utkáních poslal Anetu Navrátilovu. Ta se za svůj předvedený výkon po čas celého turnaje nemusela vůbec stydět.

Na začátek se sluší připomenout, že tým poděbradský starších žákyň je v průběhu své druhé sezóny, již ne úplným nováčkem, když v  této soutěži poděbradské dívky nastupují proti již velice zkušeným protivnicím. Proto hlavním cílem pro tuto sezónu je a bude opět získávání tolik potřebných zkušeností, učit se novým věcem a v praxi vyzkoušet házenkářské dovednosti, které získávají při tréninku. Dalším dílčím cílem je pokusit se získávat jednotlivá vítězství v oficiální mistrovské soutěži.

V prvním utkání narazily Poděbradské házenkářky na nováčka letošního ročníku soutěže, tedy družstvo LIONS Hostivice. Nutno poznamenat, že Poděbradská děvčata věřila, že by mohla s tímto soupeřem držet krok, což se jim v předchozích utkáních moc nedařilo. Hostivické dívky opět předváděly velice aktivní hrou, nicméně Poděbradské dívky odehrály zejména v 1. poločase velice vyrovnanou partii. Všechny určitě zaslouží pochvalu za předvedené výkony v tomto utkání. Konečný výsledek v poměru 21:35 ve prospěch Hostivic.

Ve druhém utkání turnaje narazily Poděbraďáčky na družstvo Spartaku Příbram, který disponuje vedle starších a již zkušených hráček, také hráčkami, které mají podobné zkušenosti jako poděbradské házenkářky. Dále je nutné připomenout, že tento tým vede tabulku Středočeské ligy starších žákyň. V tomto utkání Poděbradské dívky chtěly navázat na poslední dvě utkání s tímto soupeřem, když v přípravě těsně prohrály a v poslední soutěžním utkání tento tým jasně porazily. Zde je nutné poznamenat, že soupeři tenkrát chyběly dvě klíčové hráčky, což nebyl případ tohoto utkání. V samotném utkání soupeř začal mnohem lépe, když místy vedl až o pět branek, nicméně Poděbradské starší žákyně zabraly a utkání herně i výsledkově vyrovnaly. Na začátku 2. poločasu bylo skóre utkání vyrovnané 14:14, a v 29 min dokonce Poděbradské hráčky také chvíli vedly 21:20. Na konci utkání, však přeci jen potvrdily roli favoritek, hráčky Spartaku. Utkání se určitě muselo líbit velkému počtu fanoušku z řad rodičů a fanoušků poděbradských dívek. Konečný výsledek v poměru 23:27 ve prospěch Příbrami.

V posledním utkání turnaje narazily Poděbraďáčky na nejlepší tým loňského ročníku soutěže, tedy družstvo Házená Mělník, který již v průběhu sezóny dokázaly dvakrát porazit. Nutno poznamenat, že také v tomto utkání chtěly Poděbradské žákyně uspět. Hned od začátku byla na všech svěřenkyních trenéra Tomáše Vejvara vidět obrovská únava z předchozích utkání. Toho zcela využily mělnické hráčky a v průběhu 1. poločasu si udržovaly, až tříbrankový náskok. Poločas vyzněl v poměru 10:8 ve prospěch Mělničanek. Rozdíl dvou branek 13:11 pro mělnické byl na ukazateli ještě v 7 min. druhého poločasu. Pak najednou jako byl na hřišti úplně jiný poděbradský tým a šňůrou osmi branek utkání zcela otočil ve svůj prospěch na 19:13.

V průběhu turnaje se v poděbradské brance snažila pivotmanka Aneta Navrátilová, za což zaslouží velkou pochvalu. Z čeho mají trenéři velkou radost, je fakt, že v útočné fázi se střelecky dokázala prosadit hned osmička poděbradských házenkářek, nejvíce Anežka Thérová dvaceti brankami, dále Elena Káninská (14), Barbora Kosinová (8) Tereza Pospíšilová (7), Eliška Farkačová (6), Nela Helekalová (5), Kristýna Baumgartnerová (2), jednu branku v turnaji vstřelila Lucie Brožová. Dále do turnaje zasáhla a předvedla své doposud získané házenkářské dovednosti Luisa Kociánová, která však kvůli zranění v prvním utkání mohla ostatní dívky pouze povzbuzovat z lavičky.

Závěrem je také nutné poděkovat fandícím rodičům a dalším fanouškům, kteří v průběhu jednotlivých utkání vytvořili dívkám opravdu domácí kulisu.

Celý turnaj lze hodnotit pouze pozitivně, dívky mají v rámci této soutěže možnost získat tolik potřebné zkušenosti, které se jim v budoucnu určitě budou hodit. Trenérovi děvčaty svými výkony udělaly obrovskou radost. Co dodat – NEVER GIVE UP!!! – Nikdy se nevzdávej. Všem poděbradským házenkářkám a děkujeme za reprezentaci našeho klubu.

Další turnaj sehrají poděbradské házenkářky v rámci dalšího kola Středočeské ligy 6. dubna 2024 v Kutné Hoře, kde jim budou soupeřkami opět Sokol Bělá p. B a Sparta Kutná Hora.