Házená Poděbrady

Poděbradské žákyně odehrály historicky první soutěžní turnaj

Sobota 10.9.2022 se historicky zapsala dějin Poděbradského házenkářského klubu, když nově vytvořený dívčí tým se zapojil do Středočeské ligy starších žákyň, tedy výlučně soutěže, kde se utkávají pouze dívčí týmy. Vše bylo ještě umocněno tím, že první turnaj soutěže uspořádalo družstvo Házená Poděbrady na venkovním hřišti ZŠ TGM Poděbrady. Úvodem je třeba poděkovat vedení školy v čele s panem ředitelem Mgr. Vlastislavem Sýkorou za umožnění pořádání turnajů našeho klubu a také tréninkové činnosti v areálech ZŠ TGM Poděbrady. Zde je nutné poznamenat, že podmínky jaké náš klub pro pořádání turnajů a tréninkové činnosti, sice nejsou adekvátní dnešní době, nicméně vzhledem k raketově narůstající házenkářské členské základně věříme, že v budoucnu také poděbradské děti, které si oblíbily házenou, budou mít možnost předvádět své nabité házenkářské dovednosti na sportovištích s odpovídajícím zázemí.

Samotná soutěž – středočeská liga starších žákyň má pro letošní sezónu celkem pět účastníků, když vedle Házené Poděbrady se ligy dále účastní dívčí týmy Sparty Kutná Hora, Sokola Bělá p. B, Spartaku Příbram a Házené Mělník. Na úvod nutno poznamenat, že tým poděbradský dívek je opravdový nováčkem soutěže a to vzhledem k věkovému deficitu a tak zkušenostem, když v průběhu této soutěže budou dívky nastupovat proti již velice zkušeným protivnicím. Proto hlavní cílem pro tuto sezónu bude získávání tolik potřebných zkušeností, učit se novým věcem a v praxi vyzkoušet házenkářské dovednosti, které získávají při tréninku. Bohužel trenéři z důvodu nemoci či zranění nemohli pro tento turnaj počítat hned s trojicí dívek, Aničkou Mrázovou, Adrianou Skokanovou a Eliškou Teperovou.

V úvodní utkání se Poděbradské žákyně střetli s týmem Sparty Kutná Hora, kde v úvodu se zkušenějšímu soupeřkami drželi krok, když v polovině 1. poločasu bylo skóre 4:4, poté se však projevila větší zkušenost a herní vyspělost kutnohorských dívek, které v utkání nakonec zvítězily 13:28.

V dalším dvou utkáních bylo ještě více vidět herní vyzrálost dívek z týmů Sokola Bělá p.B. a Spartaku Příbram, když dalším faktorem byl také věkový rozdíl mezi dívkami z Poděbrad a jejich soupeřkami, který v některých případech je i tři roky.

Trenéři poděbradského týmu byli, však absolutně nadšeni s jakým nadšením a nasazením jejich svěřenkyni průběhu jednotlivých utkáních nastoupily. V brance všechny přítomné velice potěšila svými zákroky Jana Pýchová, která v utkání s týmem Spartaku Příbram předvedla úctyhodných 14 zákroků. V útočné fázi se dokázaly gólově prosadit zejména Anežka Thérová (8) a Andrea Brožová (5), svoje první branky vstřelily také Eliška Farkačová (3), Tereza Pospíšilová (3), Luisa Kociánová (1) a Aneta Navrátilová (1). Dále do jednotlivých utkání také zasáhly a předvedly své doposud získané házenkářské dovednosti Lucie Brožová, Michaela Šmídová, Kristýna Baumgartnerová a Elena Káninská. Závěrem je také nutné poděkovat chlapcům z týmů mladších a starších žáků Házená Poděbrady, kteří společně s fandícími rodiči a dalšími fanoušky v průběhu jednotlivých utkání vytvořili dívkám opravdu domácí kulisu.

Celý turnaj lze hodnotit pouze pozitivně, a to jednak díky perfektní práci organizátorů a pomocníků z řad rodičů a také týmovému a kamarádskému přístupu celého poděbradského družstva. Dívky mají v rámci této soutěže možnost získat tolik potřebné zkušenosti, které se jim v budoucnu určitě budou hodit. Všem poděbradským házenkářkám a děkujeme za vzornou reprezentaci našeho klubu.


Tréninkové a zápasové vybavení dívčího týmu klubu Házená Poděbrady bylo v roce 2022 pořízeno za podpory NADACE ČEZ