Házená Poděbrady

První přípravný turnaj starších žáků roku 2024

sobota 24.2.2024

Autor: Jiří Myslivec

Po loňském druhém místě na tradičním turnaji v Bělé pod Bezdězem přijeli starší žáci klubu Házená Poděbrady do stejného města zahájit zápasy nového roku. Po dlouhém čekání byli zápasově vyhladovělí a tak se na turnaj velmi těšili.

Turnaj se hrál ve dvou základních skupinách po třech týmech. Tým, který obsadil v základní skupině 3. místo, hrál s třetím týmem druhé skupiny o celkové 5. a 6. místo. Obdobně týmy na druhém místě hráli o celkové třetí a čtvrté místo a vítězové skupino celkové první a druhé místo.

Jako první tým v základní skupině čekal na naše hráče tým České Lípy. Z počátku byla znát nerozehranost obou týmů. Náš tým jako již tradičně měl problém s obranou činností. Obraná fáze nás trápí po celou sezónu. Obrana jednotlivých hráčů nebyla důsledná a dostatečně agresivní. V útoku naši hráči dokázali několikrát rychle skórovat a soupeř se trápil s přesností střelby. Díky tomu si Poděbradští házenkáři vybudovali během prvního poločasu až čtyřbrankový náskok. Nedůsledná obrana a zlepšená střelby soupeře však postupně umazávala náskok, takže do přestávky se ztenčil jen na dva góly. Druhá půlka v obraně nepřinesla zásadní obrat. Na ruce našich hráčů se však se ztrátou náskoku přilepila nervozita. Ta způsobila nepřesnou a leckdy naivní střelbu z dálky. Díky tomu naši hráči zápas ztratili poměrem 18:21. Tím se bohužel vzdálila možnost obhajoby loňského druhého místa.

Jistou naději na postup z prvního místa přinášel vyrovnaný zápas České Lípy proti Lounům. Nakonec však Česká Lípa vítězství v tomto zápase udržela tak naši házenkáři mohli hrát už jen o druhé místo v základní skupině s Louny. Trenér nabádal ke zvýšení agresivity v obraně. To si Poděbradští házenkáři vzali k srdci a bylo to na hřišti hned znát. Lounům se vůbec nedařilo přes důslednou obranou činnost každého jednotlivce procházet a tak si hráči Poděbrad hned na začátku vypracovali náskok 5:0. Lounští hráči se sice snažili dobývat poděbradskou obranu ta však až na pár výjimek držela a v útoku se dařilo přidávat náskok. Výsledek zápasu vyzněl jasně pro Házenou Poděbrady 21:28 a tak mohl náš tým jít do zápasu o celkové třetí místo.

V posledním zápase narazil náš tým na domácí tým Bělé pod Bezdězem. První poločas opět ukazoval některé nedostatky v obraně a nervozita znova zastavovala naše útoky. V poločase Poděbrady prohrávali 10:15. V druhé půlce zápasu trenér nabádal hráče, aby nešli do akcí bezhlavě v touze rychle smazat náskok. Zavelel k postupnému umazávání náskoku s tím, že na to máme 15 minut. Do branky se postavil Matěj Beneš. Hráči si vzali k srdci trenérova slova, navíc všichni poctivě pracovali v obraně. Díky tomu již v 8.minutě poločasu bylo skóre srovnané. Byla však znova vidět nervozita, proto si trenér vzal oddechový čas, aby nervózu setřásl. Hráči se uklidnili a do závěru zápasu nastoupili s odhodláním dovést zápas do vítězství. Ještě minutu před koncem vedl tým Bělé 20:22. Poděbradským hráčům se ale podařilo v poslední minutě vstřelit dvě branky a žádnou nedostat. Zápas tedy skončil remízou 22:22. Podle turnajových regulí přišly na řadu sedmimetrové hody. Každý tým vybral 3 střelce. Za Poděbrady byli vybráni Séba Martinec, David Macan a Petr Čížek. Séba s Petrem své hody proměnili v gól. Brankář Matěj Beneš ukázal své kvality a soupeřovydva hody zlikvidoval. Tím propuklo u Poděbradských ohromné nadšení z těsného vítězství. Rádi si pak došli pro pohár za 3. místo a sladké odměny.

Poděbradský tým nastoupil ve složení Matěj Beneš a Mirek Braňka v brance. Na křídlech hráli Séba Martinec, Ondra Beneš, Kristian Njokica Macan a Filip Urbánek. Na pivotu se střídali Saša Evpak a Daniel Urban. Na spojkách se představili Petr Čížek, David Macan, Filip Málek a Kristián Malich. Na střídačce byl trenér Jirka Myslivec.

Příští utkání, tentokrát již v rámci 1. středočeské ligy, čekají poděbradské starší žáky 17. března v Hostivici.