Házená Poděbrady

Starší žáci vybojovali druhé místo na turnaji v Bělé p.B.

Autor: Jiří Myslivec

Doba, kdy soupeři vnímali poděbradské házenkáře s despektem, je dávno pryč. Potvrdilo se to na turnaji starších žáků 11.3.2023 v Bělé pod Bezdězem. Možná, že soupeři nastupovali s myšlenkou snadno získaných zápasů, z té je však naši hráči brzy vyvedli. Trenéři dávali v zimní přípravě důraz na obranou činnost. To začalo nést své ovoce, stejně jako nabraná týmová spolupráce. Ti, kteří znali hru poděbradských starších žáků z podzimu a nyní viděli tým po zimní přípravě, jasně viděli posun kvality.

Nejdříve nastoupili naši hráči proti týmu Mělníka, s nímž na podzim v dlouhodobé soutěži prohráli o jediný gól. Na začátku se tým Mělníka dostal do dvoubrankového vedení, to bylo všechno, co poděbradský tým dovolil. Po krátké době si kvalitní obrannou hrou vzali poděbraďáci aktivitu na svou stranu a už jí nepustili. V útoku se dařilo kombinovat a buď zakončovat, nebo soupeř přerušil hru za cenu faulu a sedmimetrového hodu. V této dovednostní disciplíně se nemýlil předem určený exekutor sedmimetrových hodů Petr Čížek, a tak náskok poděbradského týmu úspěšně rostl. Pokud se již podařilo soupeři prodrat se někdy přes pevnou a tvrdou obranu, pak se mohli hráči poděbradského týmu spolehnout na dobrý výkon brankáře Matěje Beneše. Ten kryl i jeden sedmimetrový hod. Tvrdá obrana našeho týmu bohužel přinesla s sebou i trojí dvouminutové vyloučení Séby Martince. I s takovými herními situacemi si ale poděbradským tým poradil. Při oslabení hráli poděbradští úspěšně hru bez brankáře v útoku. Výsledek 11:5 byl příjemným zahájením turnaje.

V druhém zápase ve skupině, narazili hráči týmu Házená Poděbrady na těžšího soupeře, kterým byl tým Jablonce nad Nisou. I zde vstoupili poděbraďáci do zápasu taháním se se soupeřem o vedení. To vydrželo zhruba do 10 minuty do stavu 4:3 pro Poděbrady. Pak opět, stejně jako v prvním utkání, hráči Poděbrad zavřeli obranu, brankář Matěj se nastavil do módu, že v sobotu je zavřeno a góly se již dávaly pouze do branky Jablonce. Znova zafungoval týmový duh, dařila se kombinace v útoku a obrana byla pevná. Soupeř se snažil narušit naší hru změnou obraného systému z 1-5 na 3-3. Překonání takové obrany hráči na tréninku nacvičovali, a tak využili volného otevřeného prostoru obrany, který systémem 3-3 vzniká, k vsítění dalších branek. Výsledek zápasu 12:5 poslal tým Házená Poděbrady do finále, na které se hráči těšili.

Ve finále čekal na tým Házená Poděbrady tým z Kolína. S tímto týmem sehráli poděbraďáci během ledna čtyři přípravné zápasy z toho dva vítězné. Kolíňáci tedy věděli, že hra proti Poděbradům nebude nijak snadná a vítězství může připadnout oběma. Na začátku šli kolíňáci do vedení 3:1, to ale dokázal poděbradským tým otočit a dostal se do vedení 4:3. Naši hráči se snažili znova držet obranu a kombinovat v útoku stejně jako v zápasech ve skupině. Zároveň se ale přidala nezkušenost a nervozita z toho, že se poprvé dostali do finále turnaje. Nervozita se projevila na nepřesné střelbě a technických chybách jakými byly ztráty nahrávek. Obrana, byť pracovala dobře, měla i své trhliny díky rychlé hře soupeře. Dvě minuty před koncem odskočil soupeř o tři góly na 8:11. Ani v takovou chvíli se však poděbraďáci nevzdali a podařilo se jim snížit 20 sekund před koncem na stav 10:11. V tu chvíli přešli hráči našeho týmu do přísné osobní obrany ve snaze získat rychle míč. Bohužel se to však nepovedlo a po prohře ve finálovém utkání o jediný gól 10:11 si hráči týmu Házená Poděbrady odvezli pohár za 2. místo.

Na turnaji zanechali hráči z Poděbrad dobrý dojem. Jasně se potvrdila stoupající úroveň jejich hry. Na kvalitě hry je ale stále třeba pracovat a zlepšovat jí. I nadále je třeba vylepšovat obranou fázi a přechod do rychlého útoku. Snaha o rychlý útok byla, ale stále se nedařilo zpracování přihrávek do takového útoku. V útoku se musí tým zaměřit na rychlejší rozehrávku v útočné fázi. Předvedená hra byla příslibem kvalitní jarní sezóny dlouhodobé soutěže.

Tým Házená Poděbrady nastoupil v tradiční sestavě s Matějem Benešem v brance. Na křídlech hráli Erik Sidibe, čerstvě uzdravený Jakub Procházka, Ondřej Cipísek Beneš, Kristián Malich a post křídla s postem spojky střídal Šimon Škoch. V pivotu jako obvykle hrál David Káďa Kadeřábek. Na spojkách se objevili, kromě již zmiňovaného Šimona Škocha i Petr Čížek, Sebastián Séba Martinec, Filip Málek a David Macan. Na lavičce jako trenér působil Jiří Myslivec a Štěpánka Škochová.