Házená Poděbrady

V novém roce se opět rozjela Poděbradská školní liga

V pátek 17. 02. 2023 v 9:00 se v nafukovací hale v Poděbradech na Žižkově uskutečnilo 1. jarní kolo šestého ročníku Poděbradské školní ligy miniházené. Tentokrát měly děti možnost si zahrát na výsledek, tedy s počítáním skóre. Na konci turnaje byly, pak všem zúčastněným týmům každé kategorie předány diplom s celkovým umístěním a všechny zúčastněné děti obdržely zdravé občerstvení od partnerů soutěže společností Milko, Tesco, a Kaufland. Nutno poznamenat, že celá akce je tradičně uspořádána za finanční podpory města Poděbrady, za což městu Poděbrady moc děkujeme. Prvního jarního kola se také pro osobně zúčastnili starosta města Poděbrady pan Červinka a místostarosta města Poděbrady pan Holas, který na konci celého klání zástupcům jednotlivých týmů předal diplomy.

Účastníky turnaje byly tentokrát tyto základní školy:

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady

Základní škola Václava Havla Poděbrady

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady – Žižkov

Základní škola Libice nad Cidlinou

Základní škola Letce Františka Nováka Sokoleč

Co je to Poděbradská školní liga miniházené?

Je dlouhodobou soutěží v současné době 6 základních škol z Poděbrad a okolí v miniházené se zjednodušenými pravidly házené na zmenšeném hřišti (miniházené 4+1). Dlouhodobou soutěží se pro tyto účely rozumí seriál minimálně 4 turnajů (2 turnaje květen – červen, 2 turnaje říjen – prosinec) s účastí všech zúčastněných škol.

Systém soutěže je stanoven tak, aby všechna školní družstva v průběhu soutěže sehrála stejný počet utkání s ostatními družstvy, nedohodnou-li se zúčastněné školy jinak. Přičemž dlouhodobá tabulka soutěže se nestavuje. Školní družstvo se skládá z libovolného počtu hráčů nebo hráček, nejméně by jich však mělo být 5. Při utkání se hráči mohou libovolně střídat. Na hřišti však jsou vždy pouze 4 hráči a jeden brankář. Družstva mohou být chlapecká, dívčí nebo smíšená. O přípravu školních družstev se starají tzv. Školní trenéři miniházené, kteří jsou metodických vedeni kvalifikovaným trenérem házené z místního sportovního klubu, který je garantem celého projektu Českého svazu házené školní ligy miniházené.

První jarní kolo 6. ročníku Poděbradské školní ligy miniházené se moc vydařilo. Na všech více než 100 zúčastněných dětech byl opět vidět obrovský pokrok ve všech herních dovednostech a hlavně neskutečný zápal do hry. Organizátoři musí konstatovat, že házená se na poděbradských školách u dětí těší velké obliby, což je zná také na značném nárůstu dětské členské základny v klubu házená Poděbrady. Co se týče tak „důležitých“ statistik, jen pro zajímavost v průběhu celého turnaje padlo úctyhodných 230 branek.

Vítězi v kategorii starších 4-5. tříd se stali stejně jako v předchozím kole žáci ZŠ TGM Poděbrady, nutno poznamenat, že to neměli vůbec lehké, když například děti ze ZŠ TGM Žižkov jim byli ve vzájemném utkání více než vyrovnaným soupeřem, i když skončili celkově na čtvrtém místě. Na druhém místě skončili stejně jako na jaře žáci ZŠ Václava Havla Poděbrady. Vůbec se opět neztratily děti ZŠ Sokoleč, kteří si odvezly krásné třetí místo. Čtvrté místo v kategorii starších díky lepšímu vzájemnému zápasu získaly děti z „domácí“ školy ZŠ TGM Poděbrady Žižkov, které si turnaj také moc užili, a dobře si poradily se svým věkovým deficitem. Na pátém místě turnaj zakončily žáci ZŠ Libice nad Cidlinou. Nutno poznamenat, že při určení pořadí na třetím až pátém místě muselo rozhodovat skoré jednotlivých týmů. V kategorii mladších 1-3. tříd v tomto kole PŠL zvítězily děti ze ZŠ Václava Havla Poděbrady, když ve finále porazily tým ZŠ TGM Poděbrady – Žižkov, zopakovaly tak vítězství z předchozího kola. V boji o třetí místo si poradili žáci ZŠ Letce Fr. Nováka Sokoleč s družstvem ZŠ TGM, které tak skončilo celkově čtvrté.

Projekt Poděbradské školní ligy se uskutečňuje za finanční podpory města Poděbrady a poskytnutím zdravého občerstvení od společností TESCO, MILKO a Kaufland. Další již druhé jarní kolo na poděbradské školáky čeká za více než měsíc v pátek 24. března 2023 na stejném místě. Vzhledem k tomu, že se bude hrát o medaile a poháry, pořadatel školní ligy opět zavede pravidlo povinnosti střídání hráče či hráčky, která vstřelí branku.