Házená Poděbrady

V rámci poděbradské školní ligy miniházené se předávaly poháry a medaile

V pátek 24. 03. 2023 v 9:00 se v nafukovací hale u ZŠ TGM Žižkov uskutečnilo 2. jarní kolo pátého ročníku Poděbradské školní ligy miniházené. Také tentokrát si měly děti z poděbradských škol možnost zahrát na výsledek, tedy s počítáním skóre, další atraktivní novinkou byla ta skutečnost, že na konci každého utkání byly zahrávány nájezdy tzv. „shoot –out“. Další zajímavou novinkou, kterou pořadatelé připravili, bylo povinné střídání hráče či hráčky po vstřelené brance, což přineslo větší prostor ve hře všem zúčastněným dětem. V každé utkání se tak rozdělovaly vždy tři body, dva body pro vítěze utkání a jeden pro vítěze nájezdů. Na konci turnaje byly, pak vždy tři nejlepší družstva každé kategorie odměněny pohárem a všechny zúčastněné děti obdržely originální medaili poděbradské školní ligy. Nutno poznamenat, že celá akce byla opět uspořádána za finanční podpory města Poděbrady.

Účastníky turnaje byly tentokrát tyto základní školy:

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady

Základní škola Václava Havla Poděbrady

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady – Žižkov

Základní škola Libice nad Cidlinou

Základní škola Letce Františka Nováka Sokoleč

Co je to Poděbradská školní liga miniházené?

               Je dlouhodobou soutěží v současné době 6 základních škol z Poděbrad a okolí v miniházené se zjednodušenými pravidly házené na zmenšeném hřišti (miniházené 4+1). Dlouhodobou soutěží se pro tyto účely rozumí seriál minimálně 4 turnajů (2 turnaje – jaro, 2 turnaje – podzim) s účastí všech zúčastněných škol.

               Systém soutěže je stanoven tak, aby všechna školní družstva v průběhu soutěže sehrála stejný počet utkání s ostatními družstvy, nedohodnou-li se zúčastněné školy jinak. Přičemž dlouhodobá tabulka soutěže se nestavuje. Školní družstvo se skládá z libovolného počtu hráčů nebo hráček, nejméně by jich však mělo být 5. Při utkání se hráči mohou libovolně střídat. Na hřišti však jsou vždy pouze 4 hráči a jeden brankář. Družstva mohou být chlapecká, dívčí nebo smíšená. O přípravu školních družstev se starají tzv. Školní trenéři miniházené, kteří jsou metodických vedeni kvalifikovaným trenérem házené z místního sportovního klubu, který je garantem celého projektu Českého svazu házené školní ligy miniházené.

Druhé jarní kolo 5. ročníku Poděbradské školní ligy miniházené se moc vydařilo. Na všech zúčastněných dětech byl opět vidět velký pokrok ve všech herních dovednostech, jen pro zajímavost v průběhu celého turnaje padlo úcty hodný 319 branek. Vítězi v kategorii starších 4-5. tříd se stali bez ztráty jediného bodu žáci ZŠ TGM Poděbrady, nutno poznamenat, že to tentokrát neměli vůbec lehké, když zejména děti ze ZŠ Václava Havla Poděbrady jim byli ve vzájemném duelu více než vyrovnaným soupeřem a skončili celkově na druhém místě. Výsledek tohoto utkání skončil nejtěsnějším rozdílem tedy 7:6 ve prospěch pozdějších vítězů. Vůbec se neztratili děti ZŠ TGM Žižkov, kteří i díky 48 vstřeleným brankám získaly premiérově krásné třetí místo. Těsně na čtvrtém místě v kategorii starších skončili žáci a žákyně ze školy ZŠ Libice n/C, které si turnaj také moc užili a předváděli moc pohledné akce. Na pátém místě turnaj zakončily žáci ZŠ Sokoleč.

V kategorii mladších 1-3. tříd v tomto kole PŠL zvítězily děti ze ZŠ Václava Havla Poděbrady, když o své vítězství rozhodly až ve finálovém utkání s družstvem domácí ZŠ TGM Žižkov. Zde je nutné poznamenat, že v základní skupině duel těchto týmu, vyzněl naopak jasně pro domácí družstvo. V podobném duchu to dopadlo také v duelu o třetí místo, kde si zase po porážce v základní skupině následné v play off poradily děti ze ZŠ Sokoleč s družstvem ZŠ TGM Poděbrady.

Pátý ročník Poděbradské školní ligy se uskutečňuje za finanční podpory města Poděbrady a poskytnutím zdravého občerstvení od společností TESCO, MILKO a Kaufland.

Výsledky 2. jarního kola