Házená Poděbrady

V rámci poděbradské školní ligy miniházené se předávaly poháry a medaile

V pátek 22. 03. 2024 v 9:00 se v nafukovací hale u ZŠ TGM Žižkov uskutečnilo 2. jarní kolo šestého ročníku Poděbradské školní ligy miniházené. Také tentokrát si měly děti z poděbradských škol možnost zahrát na výsledek, tedy s počítáním skóre. Také v rámci tohoto turnaje na konci každého utkání byly zahrávány nájezdy tzv. „shoot –out“, které jsou u dětí velmi oblíbené. Další zajímavým pravidlem, které pořadatelé z klubu házená Poděbrady pro děti připravili, bylo povinné střídání hráče či hráčky po vstřelené brance, což opět přineslo větší prostor ve hře všem zúčastněným dětem a velice vyrovnané a napínavé zápasy. V každém utkání se  rozdělovaly vždy tři body, dva body pro vítěze utkání a jeden pro vítěze nájezdů. Na konci turnaje byly, pak vždy tři nejlepší družstva každé kategorie odměněny pohárem a všechny zúčastněné děti obdržely originální medaili poděbradské školní ligy 2024. Nutno poznamenat, že celá akce byla opět uspořádána za finanční podpory města Poděbrady.

Účastníky turnaje byly tentokrát tyto základní školy:

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady

Základní škola Václava Havla Poděbrady

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady – Žižkov

Základní škola Libice nad Cidlinou

Základní škola Letce Františka Nováka Sokoleč

Co je to Poděbradská školní liga miniházené?

               Je dlouhodobou soutěží v současné době 5 základních škol z Poděbrad a okolí v miniházené se zjednodušenými pravidly házené na zmenšeném hřišti (miniházené 4+1). Dlouhodobou soutěží se pro tyto účely rozumí seriál minimálně 4 turnajů (2 turnaje – jaro, 2 turnaje – podzim) s účastí všech zúčastněných škol.

               Systém soutěže je stanoven tak, aby všechna školní družstva v průběhu soutěže sehrála stejný počet utkání s ostatními družstvy, nedohodnou-li se zúčastněné školy jinak. Přičemž dlouhodobá tabulka soutěže se nestavuje. Školní družstvo se skládá z libovolného počtu hráčů nebo hráček, nejméně by jich však mělo být 5. Při utkání se hráči mohou libovolně střídat. Na hřišti však jsou vždy pouze 4 hráči a jeden brankář. Družstva mohou být chlapecká, dívčí nebo smíšená. O přípravu školních družstev se starají tzv. Školní trenéři miniházené, kteří jsou metodických vedeni kvalifikovaným trenérem házené z místního sportovního klubu, který je garantem celého projektu Českého svazu házené školní ligy miniházené.

Druhé jarní kolo 6. ročníku Poděbradské školní ligy miniházené se moc vydařilo. Na všech zúčastněných dětech byl opět vidět velký pokrok ve všech herních dovednostech, jen pro zajímavost v průběhu celého turnaje padlo úcty hodný 385 branek. Vítězi v kategorii starších 4-5. tříd se stali bez ztráty jediného bodu žáci ZŠ TGM Poděbrady, nutno poznamenat, že to tentokrát neměli vůbec lehké, když zejména děti ze ZŠ TGM  Poděbrady Žižkov jim byli ve vzájemném duelu více než vyrovnaným soupeřem a skončili celkově na druhém místě. Výsledek tohoto utkání skončil nejtěsnějším rozdílem tedy 5:4 ve prospěch pozdějších vítězů. Vůbec se neztratili děti ZŠ Václava Havla Poděbrady, kteří i díky 47 vstřeleným brankám získaly krásné třetí místo. Těsně o jeden bod na čtvrtém místě v kategorii starších skončili žáci a žákyně ze školy ZŠ Sokoleč, které si turnaj také moc užili a předváděli moc pohledné akce. Na pátém místě turnaj zakončily žáci ZŠ Libice n/C, kteří však odehráli se všemi účastníky čtyři velice vyrovnaná utkání.

V kategorii mladších 1-3. tříd v tomto kole PŠL zvítězily děti z „domácí“ ZŠ TGM Poděbrady Žižkov, když tentokrát s 63 vstřelenými brankami a plným počtem získaných bodů, neměli absolutně konkurenci. Na druhé místě se umístily žáci ZŠ Václava Havla Poděbrady, a to i přes prohru družstvem ZŠ Sokoleč, které tak těsně získalo krásné třetí místo. Těsně na čtvrtém místě v kategorii mladších skončili děti ze školy ZŠ TGM Poděbrady, které také na hřišti předvedli mnoho pohledných akcí. Na pátém místě turnaj zakončily žáci ZŠ Libice n/C, i těm organizátoři děkují za moc pěkný kolektivní výkon.

Na organizaci a přípravě celé akce a také jako rozhodčí jednotlivých utkáních se v pátek podílela také osmička dívek a chlapců z kategorie starších žákyň a žáků. Ti opravdu pomohly s bezproblémovým průběhem, dívky na konci při slavnostním vyhlášení měli čest předat všem dětem pamětní medaile.

Šestý ročník Poděbradské školní ligy se stejně jako ty předchozí uskutečňuje za finanční podpory města Poděbrady a poskytnutím zdravého občerstvení od společností TESCO, MILKO. Všem partnerů našeho projektu patří velký dík, že podporují sportování poděbradských dětí.