Házená Poděbrady

Poděbradská školní liga miniházené se po dlouhé pauze opět rozjela

Házená a Poděbrady. Ještě před nedávnem by toto spojení nebylo možné použít. Nyní je však realita úplně jiná. A to hlavně díky nově vzniklému spolku Házená Poděbrady, který na podzim roku 2018 začal s tímto ve světě oblíbeným sportem seznamovat Poděbradské školáky. Projekt „Poděbradská školní liga miniházené“, který právě spolek Házená Poděbrady organizuje, má za úkol seznámit žáky 1. stupně poděbradských a okolních škol se základy házené pro nejmenší tedy miniházené. Házená však není v Poděbradech úplně neznámy sport, protože dle pamětníků byla zde velmi populární „předchůdkyně“ současné Házené, tedy národní házená. Ta se v českých a moravských zemích hraje doposud.

V pátek 20. 05. 2022 v 9:00 se projekt Poděbradské školní ligy miniházené mohl opět rozjet úvodním kolem již čtvrtého ročníku. To se uskutečnilo v Poděbradské městské sportovní hale. Zde bylo možné připravit pro jednotlivá utkání dvě hřiště na miniházenou, za to patří velký dík společnosti Poděbradská sportovní, díky níž mohlo být první kolo odehráno. Nyní již můžeme konstatovat, že v úvodním kole si tento pro Poděbrady do nedávna neznámý sport v rámci Poděbradské školní ligy vyzkoušelo téměř stovka dětí. Do čtvrtého ročníku Poděbradské školní ligy miniházené, ve kterém se poděbradští školáci utkávají ve dvou kategoriích (mladší 1-3 třída a starší 4-5 třída) je přihlášeno celkem 6 základních škol z Poděbrad a okolní.

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady

Základní škola Václava Havla Poděbrady

Základní škola T.G. Masaryka Poděbrady – Žižkov

Masarykova základní škola Dymokury

Základní škola Libice nad Cidlinou

Základní škola Letce Františka Nováka Sokoleč

V samotném pátečním turnaji, ve kterém se představila celá řada nových sportování chtivých dětí. U všech malých házenkářů, kromě obrovského nadšení byl vidět velký pokrok v jejich hře, na čemž mají velký podíl školní trenéři, kteří se dětem věnují v rámci kroužků ve škole. K vidění bylo velké množství pěkných akcí jednotlivých týmů, v podobě vstřelených branek či pěkných zákroků brankařů, za které by se nemuseli stydět děti, které se házené věnují aktivně. V úvodním kole výsledky jednotlivých utkání byly pouze evidovány bez používání ukazatele skóre. Zde nutné poznamenat, že tento systém byl u všech zúčastněných týmů velmi pozitivně vnímán, už vzhledem k tomu, že se děti plně věnují hře a vůbec se nestresují sledováním ukazatele skóre. Pro zajímavost v průběhu celého úvodního kola padlo více než 200 branek.

Předání cen nebylo provedeno jako vyhlášení vítězů turnaje, ale jako odměna za účast na turnaji, všichni účastníci obdrželi stejné ceny, za což je nutné poděkovat společnosti TESCO, společnosti BILLA a společnosti MILKO. Velké poděkování také hráčům klubu Házená Poděbrady, kteří se velice dobře ujali funkcí rozhodčího.

Další kolo Poděbradské školní ligy se uskuteční také v pátek 10. června 2022, když toto bude pro změnu již s počítání výsledků, předáváním medailí a pohárů pro vítěze jednotlivých kategorií.